Globalna awaria Facebooka, Instagrama i Messengera

Facebook i należące do niego aplikacje Instagram i Messenger ponownie zaczęły działać po północy czasu polskiego, po ponad sześciogodzinnej nieobecności w sieci. Była to największa dotąd globalna awaria serwisów, z których korzystają ponad trzy miliardy użytkowników. Co się stało?

Kiedy zaczęła się awaria Facebooka?

Awaria Facebooka zaczęła się w poniedziałek dokładnie o godzinie 17:39 czasu polskiego, kiedy aplikacje Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp przestały być dostępne w sieci na całym świecie. Serwisy zaczęły powracać do funkcjonalności około północy, choć problemy z komunikatorem WhatsApp trwały dłużej niż w przypadku innych.

facebook-traffic-outage-stats-15-39-UTC

Problem dotknął też wewnętrzne sieci Facebooka czy firmowy system komunikacji Workplace, a według „New York Timesa” także system bramek przy wejściu do budynków firmy.

W poniedziałek w nocy dyrektor Facebooka ds. technologii Mike Schroepfer zamieścił oświadczenie, w którym przeprosił za przerwę w funkcjonowaniu serwisów.

„Szczerze przepraszamy wszystkich dotkniętych obecnymi awariami serwisów obsługiwanych przez Facebooka. Mamy problemy z siecią, a nasze zespoły pracują tak szybko, jak to możliwe, żeby jak najszybciej usunąć usterkę i przywrócić działanie”.

Co było przyczyną awarii Facebooka?

Przyczyną awarii nie był atak hakerski – poinformował „New York Times”, powołując się na źródła wewnątrz firmy. Według ekspertów cytowanych przez „Washington Post”, powodem trwającej ponad 6 godzin awarii była prawdopodobnie błędna konfiguracja serwerów spółki – błędny DNS lub systemowe błędy w nazwach domen, co uniemożliwiało aplikacjom komunikację z resztą internetu.

Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie.

„Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego”.

Poniedziałkowa awaria spowodowała też największy od niemal roku prawie 5-procentowy spadek ceny akcji Facebooka na Wall Street. Jak podał portal Bloomberg, w wyniku spadku szacowana wartość majątku założyciela portalu Marka Zuckerberga spadła o ponad 6 miliardów dolarów, spychając go o jedno miejsce w dół w rankingu najbogatszych ludzi świata.

Dzięki relacjom Cezarego Fabera na Twitterze możemy w skrócie odtworzyć przebieg awarii.

Przebieg awarii Facebooka

 • 17:39 – Facebook i wszystkie jego usługi nagle padają
 • 18:16 – Facebook dodaje wpis na Twitterze „We’re aware that some people are having trouble accessing Facebook app. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.”
 • 19:00 – Wciąż nie wiadomo co się dokładnie stało.
 • 19:25 – Brian Krebs tweetuje że jest to problem z DNS’ami „Confirmed: The DNS records that tell systems how to find Facebook.com or Instagram.com got withdrawn this morning from the global routing tables. Can you imagine working at FB right now, when your email no longer works & all your internal FB-based tools fail?”
 • 19:27 – Na oficjalnym koncie „Twitter” został dodany wpis „hello literally everyone” który rozpętał burzę memów
 • 19:42 – Memów przybywa, na Twitterze latają screeny jakoby to domena „facebook.com” była dostępna do rejestracji
 • 20:50 – Pracownicy Facebooka nie mogą wejść do budynków, by ocenić skalę awarii, ponieważ nie działają ich karty dostępu – donosi Sheera Frenkel, dziennikarka The New York Times. Kevin Collier tweetuje nieco wcześniej że wszystko jest ze sobą połączone (Internet of Things) i przechodzi przez DNSy, które już nie istnieją.
 • 21:10 – Dwóch pracowników Facebooka zaprzeczyło, by obecna awaria była efektem ataku hakerskiego. Prawdopodobnie to wewnętrzny błąd – donosi @AmichaiStein1, powołując się na The New York Times.
 • 21:25 – Twitter przeżywa oblężenie i łapie zadyszkę. Przestają ładować się komentarze i tweety.  Powstaje tag #twitterdown.
 • 21:39 – Mijają 4 godziny od awarii Facebooka
 • 21:41 – Facebook tweetowany jest 75 razy na sekundę!
 • 21:45 – Dziennikarz Associated Press Philip Crowther donosi, powołując się na źródło z Facebooka, że w FB panuje chaos, że wszystkie systemy wewnętrzne padły. Pracownicy komunikują się za pomocą wiadomości tekstowych i poczty e-mail programu Outlook.
 • 21:55 – Bloomberg informuje, że w związku z awarią Facebooka i podległych mu platform majątek Marka Zuckerberga zmalał o prawie 7 miliardów dolarów w ciągu kilku godzin.
 • 22:15 – Facebook wysłał mały zespół do jednego ze swoich centrów danych w Kalifornii, by podjąć próbę ręcznego zresetowania serwerów – donosi Mike Isaac, dziennikarz The New York Times.
 • 22:30 – Globalne centrum operacji bezpieczeństwa w Facebooku ustaliło, że awaria jest „DUŻYM zagrożeniem dla ludzi, ŚREDNIM zagrożeniem dla aktywów i DUŻYM zagrożeniem dla reputacji” – donosi The New York Times.
 • 22:39 – Mija 5 godzina od awarii Facebooka i podległych mu platform. To jedna z największych awarii w historii FB – w 2019 roku problemy występowały przez 24 godziny.
 • 23:05 – Twitter odnotowuje największą liczbę użytkowników jednocześnie w historii platformy.
 • 23:10 – Po prawie 5,5h na Facebooku pojawił się ruch. 
 • 23:12 – John Graham-Cumming, dyrektor ds. technologii w firmie Cloudflare, potwierdza – wzrost aktywności BGP dla Facebooka może zwiastować przywrócenie platformy.
 • 23:40 – Facebook i Instagram zaczęły działać w niektórych regionach świata. Wszystko wskazuje na to, że platforma wkrótce wróci do życia.
 • 23:50 – Awaria powoli przechodzi do historii.
 • 00:02 – Brian Krebs donosi, że do awarii FB doszło podczas rutynowej aktualizacji BGP. Wystąpił wówczas błąd. Aktualizacja zablokowała zdalną możliwość cofnięcia zmian, a ci, którzy byli na miejscu, nie mieli dostępu. W skrócie – to błąd wewnętrzny, nie atak zewnętrzny.
źródło: TVN24, Twitter, Informacje własne
SeNioR. Sebastian z Pecetowicz.
Sebastian. Specjalista d/s informatyczno-technicznych oraz marketingu.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *