Alexa.com zniknie z sieci. Amazon zamyka serwis

W grudniu 2021 roku Amazon ogłosił zamknięcie strony rankingowej Alexa.com. Alexa była dawniej jedną z najważniejszych w internecie, która stanowiła wyznacznik jakości oraz pozwalała na analizę ruchu na stronie internetowej. Teraz, po 25 latach istnienia, Amazon ogłosił zamknięcie strony.

Czym jest strona Alexa.com

Alexa Internet została założona w 1996 roku, a w 1999 roku została zakupiona przez giganta technologicznego Amazon za bagatelną kwotę 250 milionów dolarów.  Od 2000 roku, stała się czymś w rodzaju niezbędnika wśród webmasterów.

Wśród wielu narzędzi analitycznych dostępne było Alexa Traffic Rank, który był zasadniczo oszacowaniem popularności witryny na podstawie odwiedzających i odsłon. Dla niektórych liczba przyznawana przez ranking Alexa była prawdziwym wyznacznikiem jakości, a często wyróżnieniem, na który powoływano się podczas prezentacji potencjalnym reklamodawcom lub sponsorom. Pierwotni twórcy wybrali nazwę Alexa na cześć Biblioteki Aleksandryjskiej.

Data zamknięcia Alexa.com

Amazon ogłosił że usługa zostanie zamknięta w dniu 1 maja 2022 roku. Gigant internetowy zamknął możliwość kupowania nowych subskrypcji już 8 grudnia, i dodał że API będzie jeszcze dostępne do 15 grudnia 2022 roku.

Po tym czasie Alexa.com prawdopodobnie całkowicie zniknie z sieci.

SeNioR. Sebastian z Pecetowicz.
Sebastian. Specjalista d/s informatyczno-technicznych oraz marketingu.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *